53f321fabf4139260ed7b133_STRONA_GLOWNA_10.jpg
544f61b08b3513200d040ec7_dekoma.jpg
544f638969e18e4c7d2b24fc_data.jpg

PL | EN

idea festiwalu

Idea

Festiwal Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz podkreślenia możliwości, jakie współcześnie stwarza praca z tkaniną. Jest to pierwsza tego typu impreza w Polsce – niepowtarzalne, innowacyjne przedsięwzięcie, które ma szansę przywrócić tkaninie należne jej miejsce.

Festiwal jest też okazją do połączenia całego środowiska związanego z tkaniną – od producentów, poprzez projektan- tów, dystrybutorów i pośredników po artystów oraz studentów uczelni projektowych. Ważnym elementem będzie tu wymiana doświadczeń i wzajemna inspiracja, która w przyszłości może zaowocować ciekawymi projektami.

Sieciowaniu i wymianie doświadczeń sprzyja program Festiwalu, w którym oprócz wystawy głównej znajdą się zarówno warsztaty i pokazy, dyskusje i wykłady, miejsce na networking i wymianę pomysłów.

Temat i misja Festiwalu

Tematem przewodnim pierwszej edycji Festiwalu są KONTEKSTY, czyli różne sposoby wykorzystania tkaniny. Wynikiem tego założenia jest misja wydarzenia – zmiana myślenia o tkanie, przywrócenie jej wartości i uwypuklenie wszystkich możliwości.

Kurator Festiwalu: Małgorzata Bernady

Z wyksztalcenia historyk sztuki, od lat zajmuje się wnętrzarstwem i stylizacjami. Tkanina to jej żywioł, a wszystkie konteksty jej użycia zna „od podszewki”. Bywa łącznikiem na linii producent mebli – projektant – producent tkanin, dlatego tak dobrze rozumie wszystkie zależności, potrzeby i możliwości środowiska. Analizuje trendy tekstylne i w kwestii tkanin i tekstyliów doradza takim markom jak Meble VOX, NOTI, ARIS, ISTE, Decoratum i innym. Od lat współpracuje z najważniejszymi firmami tekstylnymi. Najbardziej pociągają ją nieoczywiste konteksty użycia tkaniny, czym stara się zarażać w swoich prezentacjach, zajęciach ze studentami, czy warsztatach, które prowadzi z dorosłymi i z dziećmi.

Concordia Design

Organizatorem Festiwalu Tkanin jest centrum kreatywności, designu i biznesu Concordia Design. Miejsce, które jest platformą wymiany różnych środowisk związanych z projektowaniem, edukacją oraz konsultingiem. To właśnie tu odbędzie się większość wydarzeń w ramach Festiwalu.